2012 m. spalio 29 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) akademinė bendruomenė buvo pakviesta į konferenciją, skirtą krūties vėžio problemai aptarti. Šią konferenciją surengė aktyviai veikiančios LSMU studentų mokslinės draugijos (SMD) dviejų būrelių pirmininkės: Patologinės anatomijos būrelio pirmininkė Agnė Ruminaitė ir Akušerijos-ginekologijos būrelio pirmininkė Margarita Paulauskienė. Konferencijos idėja kilo Patologinės anatomijos būrelio aktyvistei Kristinai Zenkevičiūtei. Renginys buvo skirtas besidomintiems ir motyvuotiems studentams, norintiems daugiau sužinoti apie krūties vėžį iš įvairių medicinos specialybių pusių. Garbus šios konferencijos svečias – projekto „Nedelsk“ iniciatorė ponia Agnė Zuokienė.

    Ši monotematinė multidisciplininė konferencija įdomi tuo, jog visus pranešimus ruošia ir pristatinėja patys LSMU studentai, būsimieji gydytojai, kurie priklauso įvairiems LSMU SMD būreliams, yra tiek jaunesnių, tiek vyresnių kursų studentai iš medicinos fakulteto. Šios ir panašių konferencijų tikslas – skatinti studentus domėtis mokslu, ieškoti naujausių ir įrodymais pagrįstų medicinos tiesų, pateikti jas auditorijai suprantamai, aiškiai ir konkrečiai. Kartu studentai tobulina savo oratorinius sugebėjimus, kurie neabejotinai jiems pravers ateityje. O atėję studentai – klausytojai gauna naujausią informaciją. Taigi konferencijos nauda abipusė ir skatinanti tobulėti.

    Konferencijoje „Krūties vėžys. Klinika. Morfologija. Diagnostika. Gydymas“ buvo pristatyti 9 studentų pranešimai, pradedant krūties anatomija, fiziologija, baigiant klinikinio atvejo aptarimu. Studentai nagrinėjo krūties vėžio rizikos veiksnius, iš kurių pagrindiniai būtų moteriška lytis, vyresnis amžius, genetika, nutukimas, rūkymas, ankstyvos menstruacijos ir vėlyva menopauzė. Studentai akcentavo, jog labai svarbi yra pačių moterų savityra, aiškino kokiais būdais reikia tikrinti krūtis ir ką pastebėjus sunerimti bei kreiptis į specialistus. Taip pat visi dalyvavusieji galėjo savo rankomis pajausti ar lengva užčiuopti gumbelį krūtyje iš krūtų maketų, taigi buvo ir praktinė šios konferencijos dalis. Būsimieji gydytojai buvo supažindinti su krūties vėžio statistika Lietuvoje ir pasaulyje, kokios yra pagrindinės šių piktybinių navikų grupės, kas joms būdinga bei kodėl yra svarbus morfologinis tyrimas – biopsija ir gydytojų patologų vaidmuo. Buvo aptarta ir krūties vėžio laboratorinė, radiologinė bei chirurginė diagnostika. Paminėti buvo ir šios onkologinės ligos gydymo būdai, bei jų pliusai ir minusai.

    Į konferenciją atvykusi ponia Agnė Zuokienė papasakojo apie projekto „Nedelsk“ veiklą Lietuvoje ir nuveiktus darbus. Taip pat A.Zuokienė pasidalijo tiek džiugiais, tiek liūdnesniais prisiminimais apie krūties vėžio problemą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. A.Zuokienė konferencijos pabaigoje visiems pranešėjams įteikė padėkas, kurios liks vertingu prisiminimu ir puikia motyvacija studentams tobulėti ir judėti į priekį.

    Konferencija praėjo, tačiau išgirstos medicininės ir gyvenimiškos tiesos liko dalyvavusiųjų mintyse. Tikimės, kad studentai ir toliau aktyviai dalyvaus panašiuose renginiuose, o visuomenė taps dar aktyvesne ir pozityviai priims naujausias medicinos žinias.

    Palinkėjimas visoms moterims ir merginoms – mylėkite ir saugokite save, nepamirškite, jog krūties vėžio kaip ir daugelio kitų ligų atveju geriausias sprendimas yra ankstyvoji profilaktika.

Nuotrauka ir tekstas Agnės Ruminaitės