Rūkantys žmonės yra priklausomi nuo tabako, todėl jiems reikia surūkyti cigaretę. Jie tai daro lauke, automobiliuose, lauko kavinėse, namų laiptinėse, balkonuose ir kitose vietose. Tačiau ne dažnas rūkantis žmogus pagalvoja, kad šalia esantys suaugę žmonės ir vaikai yra priversti kvėpuoti tabako dūmais, kitaip tariant, priversti pasyviai rūkyti, taip sukeliant pavojų savo sveikatai.

Žmonės nebegali tylėti, jie skundžiasi

  Agnė Zuokienė sulaukia daug skundų dėl rūkančių žmonių viešose vietose. Dažniausiai skundžiasi mamos, nes jos yra susirūpinusios savo ir kitų vaikų sveikata, kai dėl rūkymo lauko kavinėse ar daugiabučių namų balkonuose yra sukeliama pasyvaus rūkymo grėsmė jų ir vaikų sveikatai. Mamos negali atidaryti langų namuose, nes kaimynai balkonuose rūko ir tabako dūmai gali patekti į kambarius, kuriuose miega ar žaidžia vaikai. Jos taip pat negali su vaikais mėgautis grynu oru, būdamos lauko kavinėse, kai prie gretimo stalelio rūksta cigaretė.

Jonas (vardas pakeistas) kreipėsi į Seimo narę su prašymu uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose. Vyras teigia, kad balkonai neįeina į bendrą privatizuoto buto ploto nuosavybę, taigi tai yra bendra jungtinė nuosavybė. Todėl Jonas daro prielaidą, kad jeigu laiptinė yra bendra jungtinė nuosavybė ir joje draudžiama rūkyti, taip pat turėtų būti ir privatizuotų butų balkonų atveju. Vyras teigia, kad toks draudimas padėtų kovoti su vėžiu.

Seimo narės kreipimąsis į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą 

  Seimo narė sulaukusi žmonių nusiskundimų dėl rūkymo balkonuose, siūlydavo jiems ginčus spręsti taikiu tarpusavio bendradarbiavimo keliu ar vykdyti visuomenines akcijas, kurių metu būtų klijuojami lipdukai ant balkonų, skatinantys atsižvelgti į kaimynystėje auginamų vaikų sveikatą. Sulaukusi Jono kreipimosi ir jo daromų prielaidų dėl privatizuoto buto balkono kaip bendros nuosavybės teisinio statuso, kuriame kaip ir laiptinėse būtų galima uždrausti rūkyti, A. Zuokienė kreipėsi į Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą (toliau - NTAKD) su prašymu pakomentuoti šią situaciją ir suteikti informaciją, ar yra įmanoma uždrausti rūkymą balkonuose.

NTAKD atsakymas 

  Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistai informuoja, kad rūkyti yra draudžiama bendrose gyvenamosiose, kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru. Už tokio draudimo pažeidimą yra numatytas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 litų. Taip pat NTAKD specialistai atkreipia dėmesį, kad balkonai ir terasos, kurie yra konstruktyviai susieti su keliems savininkams priklausančių patalpų išorinėmis sienomis, yra traktuojami kaip bendro naudojimo patalpos, pvz.: studentų bendrabučiai, bendrabutinio tipo namai ir kt. Taigi, remiantis šiuo aiškinimu, straipsnis, pagal kurį yra draudžiama rūkyti bendro naudojimo patalpose, galioja ir rūkymui balkonuose, todėl pažeidėjui gali būti skiriama aukščiau įvardinta administracinė nuobauda.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas yra gavęs piliečių laiškų dėl rūkymo balkonuose. Dažniausiai skundžiamasi, kad dėl neatsakingo kaimynų elgesio žmonės neturi galimybės savęs ir savo vaikų apsaugoti nuo pasyvaus rūkymo keliamų pavojų sveikatai. Atsižvelgdama į piliečių skundus, NTAKD visada skatina geranorišką piliečių bendravimą ir siūlo su kaimynais tiesiog pasikalbėti ir apeliuoti į jų sąmoningumą bei geranoriškumą. Taip pat departamentas ragina laiptinės skelbimų lentoje ar kitoje matomoje vietoje pakabinti informacinį lapelį apie rūkymo sukeliamus nepatogumus bei nepasitenkinimą. 

Visuomeninė akcija

  Seimo narė A. Zuokienė nuoširdžiai skatina visuomeninę iniciatyvą, kurios metu lipdukais su užrašu – „mes nerūkome“, „rūkymas kenkia visų sveikatai“ ir pan. būtų ženklinami privatizuotų butų, bendro naudojimo balkonai, laiptinės ir kitos viešos vietos. Tokios akcijos išpildymas būtų draugiškos kaimyninės aplinkos ženklas.

Debug toolbar