Nei vienas sveikas žmogus savanoriškai nesiveržtų patekti į ligoninę. Juk ligoninės palatos slegia, ten duoda ne itin skanų maistą ir gulėti visą dieną lovoje nėra taip smagu. Tačiau sergantys žmonės neturi kito pasirinkimo. Ligoninė ir joje esantis gydymas bei personalo priežiūra yra būtina, kai žmogaus sveikatos būklė nėra gera.

Į ligoninę patekti sukliudė registratūros personalas

  Į Seimo narę Agnę Zuokienę kreipėsi Arvydas (vardas pakeistas), kuris skundėsi ligoninės personalu. Vyras nurodė, kad jo garbaus amžiaus mama, kuriai šiuo metu yra 91 metai, skundžiasi įvairiais sveikatos negalavimais. Kai Arvydo mamai itin stipriai pradėjo skaudėti sąnarius, jis, turėdamas specialisto siuntimą hospitalizuoti mamą, kartu su greitosios pagalbos personalo ekipažu nuvežė mamą į ligoninę.

  Tačiau ligoninės registratūroje vyras susidūrė su problema – jo mama nebuvo priimta. Arvydui su mama teko grįžti namo, nes, ligoninės personalo teigimu, moteris į ligoninę negali būti guldoma, nes ji nėra susitarusi su gydytoju dėl guldymo.

Seimo narės kreipimąsis į Sveikatos apsaugos ministeriją 

  A. Zuokienė neliko abejinga Arvydo ir jo mamos skausmui ir kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (toliau - SAM) su prašymu suteikti informacijos apie planinės hospitalizacijos tvarką bei pakomentuoti Arvydo iškeltą problemą.

  SAM specialistai informavo, kad hospitalizacijos, t.y. paciento guldymo į stacionarines paslaugas teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, tvarka yra reglamentuota SAM ministro įsakymu patvirtintais Specialiaisiais reikalavimais stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos priėmimo-skubios pagalbos skyriui. Šis įsakymas visoms stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms įstaigoms nustato vieną bendrą reikalavimą – planiniais atvejais hospitalizuoti pacientą ne vėliau kaip per tris valandas nuo atvykimo į priėmimo-skubios pagalbos skyrių.

  SAM specialistai nurodė, kad kiekvienos ligoninės vadovas tvirtina vidaus tvarką, pagal kurią priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje turi būti teikiamos paslaugos bei vykdoma visa hospitalizicija. Specialistų manymu, jei ligoninės vadovas yra patvirtinęs reikalavimą planinę hospitalizaciją suderinti iš anksto, tai neturėtų būti traktuojama kaip perteklinis reikalavimas, nes tai leidžia užtikrinti, kad konkrečiu metu skyriuje tikrai bus laisvų vietų.

Be to, SAM specialistai atkreipė dėmesį, kad pagal įsakymu nustatytus reikalavimus visus į priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykusius pacientus privalo apžiūrėti skyriaus gydytojas, išskyrus planine tvarka hospitalizuojamus pacientus. Kai priėmimo-skubios pagalbos skyriaus gydytojas privaloma tvarka apžiūri pacientą, tada jis nusprendžia, kokias paslaugas reikia suteikti pacientui ir ar suteikus tam tikrą paslaugą tęsti ambulatorinį gydymą, ar gydyti pacientą stacionare.

Privalėjo apžiūrėti, tačiau...

  Taigi Arvydo mamos atveju, jiems atvažiavus į ligoninę ir kilus neaiškumų dėl siuntimo stacionariam gydymui pagrįstumo, moterį vis tiek privalėjo apžiūrėti to skyriaus gydytojas, nes moteris buvo atvežta su greitosios pagalbos personalo pagalba. Tačiau gydytojas, deja, moters neapžiūrėjo. Jis įstaigos vadovo nustatyta tvarka privalėjo įvertinti situaciją ir priimti sprendimą dėl hospitalizacijos ar kitų paslaugų reikalingumo.