Nei vienas neapsaugotas nuo ligos, ypatingai nuo retų ligų ir jų sukeliamų pasekmių. Valstybės sveikatos apsaugos sistema yra sukurta padėti kiekvienam šalies piliečiui, kuris susirgo ar gimė lydimas retos ligos, gyventi kiek įmanoma sveikesnį gyvenimą ir oriai jaustis visuomenėje.

Vaiko kančios ir viltis turėti normalią ausį

Moteris kreipėsi į Seimo narę Agnę Zuokienę su prašymu padėti jos paaugliui sūnui. Berniukui šiuo metu yra septyniolika metų ir jis nuo pat gimimo negirdi dešine ausimi, be to, dešinės ausies kaušelis yra visiškai neišsivystęs (ausies kaušelio hiperplazija). Iki šios dienos Ritos (vardas pakeistas) sūnui buvo atliktos trys sudėtingos plastinės-rekonstrukcinės ausies kaušelio operacijos. Paskutinė operacija buvo atlikta prieš dvylika metų, naują ausį formuojant iš jo paties septintojo šonkaulio kremzlės, todėl dabar paaugliui sunku sportuoti. Tačiau operacija nebuvo sėkminga – organizmas atmetė savo paties audinius.

Dėl neišsivysčiusio ausies kaušelio Ritos sūnus nuo pat vaikystės kentė didžiulį psichologinį spaudimą, patyčias ir smurtą iš savo mokykloje besimokančių bendraamžių. Todėl vaikas tapo labai jautrus ir uždaras, nešioja ilgus plaukus, kurie jam kelia nepatogumų.

Viltis..

2011 metais moteris su sūnumi nuvyko konsultacijai pas plastikos chirurgą Kęstutį Vitkų. Jis pasiūlė atlikti dar vieną ausies operaciją, kurios metu bus pritvirtintas naujas ausies implantas, kurio organizmas šįkart neturėtų atmesti. Šio ausies implanto kaina yra beveik trys tūkstančiai litų, kurių socialiai remtina šeima neturi. Valstybinė ligonių kasa ausies kaušelio implantų nekompensuoja.

Kodėl ausies kaušelio implantai nėra kompensuojami?

Parlamentarė A. Zuokienė kreipėsi į LR Sveikatos apsaugos ministeriją (toliau - SAM) su prašymu pateikti informaciją ir įvertinti, ar pagrįstai nėra kompensuojamas ausies kaušelio implantas, ypatingai atsižvelgiant į tai, kad panašiose situacijose, pavyzdžiui, krūties pašalinimo atveju, pakaitalai yra kompensuojami.

SAM specialistų teigimu, Lietuvoje šiuo metu taikomi trys medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimo būdai: kompensavimas pagal Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių C sąrašą, centralizuoti medicinos pagalbos priemonių pirkimai ir kompensavimas retų ligų ir būklių gydymui bei nenumatytais atvejais. SAM specialistai informavo, kad ausies kaušelio implantai neįrašyti į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Kompensuojamų medicinos priemonių C sąrašą, jie taip pat neperkami ir centralizuotai, o lėšos labai retoms ar retoms ligoms ir būklėms gydyti skiriamos pavieniais ypatingos ligos ar būklės atvejais Valstybinės ligonių kasos (toliau - VLK) sprendimu, jei VLK pateikiami reikiami dokumentai, t.y. gydymo įstaigos, turinčios sutartį su teritorine ligonių kasa, vadovo pasirašytas prašymas kompensuoti reikiamo vaisto ar priemonės įsigijimo išlaidas ir gydytojų konsiliumo išvados.

Iki šiol VLK nebuvo pateiktas nei vienas gydymo įstaigų prašymas apmokėti ausies kaušelio implanto įsigijimo išlaidas, todėl VLK nekompensavo nė vieno ausies kaušelio implanto įsigijimo išlaidų.

Problema

Didžiausia problema šiuo atveju yra tai, kad nėra susiklosčiusios praktikos kompensuoti ausies kaušelio implantus, kaip tai yra padaryta, pavyzdžiui, su krūties implantais, t.y. krūties implantai yra įtraukti į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių C sąrašą, o ausies kaušelio implantai – ne. Todėl kiekvienu atveju ligoniams reikės vargti ir įrodinėti, kad jų liga ar būklė yra reta ar labai reta, kad galėtų gauti implantų įsigijimo išlaidų kompensavimą. Nors, žiūrint iš žmogiškos pusės, tai yra savaime suprantama, kad ausies ar kitos kūno dalies neturėjimas nėra įprastas reiškinys. Ausies kaušelio implantai turėtų būti įtraukti į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių C sąrašą.

Moteris šiuo metu kreipėsi į Vilniaus Santariškių klinikų vadovą su prašymu pasirašyti prašymą kompensuoti jos sūnui reikalingo ausies kaušelio implanto įsigijimo išlaidas ir suorganizuoti gydytojų konsiliumą, kuris turėtų nustatyti, ar Ritos sūnaus būklė yra labai reta ar bent jau reta. Šio konsiliumo teigiamas išvadas ir klinikų vadovo pasirašytą prašymą bus galima pateikti VLK dėl ausies kaušelio įsigijimo išlaidų kompensavimo. Jeigu į prašymą bus neatsižvelgta, tada Seimo narė A. Zuokienė ieškos būdų, kad ateityje tokie implantai būtų kompensuojami pagal Kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių C sąrašą.