2011 03 04

     Ar statydami automobilį kaskart pasirūpinate, kad liktų pakankamai vietos įlipti (išlipti) greta automobilį pasistačiusiai nėščiai vairuotojai? Veikiausiai, ne. O tuo tarpu daugybė vairuojančių besilaukiančių moterų patiria keblumų ir žeminančių situacijų, kai sausakimšose aikštelėse tiesiog netelpa įlipti (išlipti) į savo automobilį, arba joms tenka nešti sunkius krepšius į tolimiausią judrios prekybos centro aikštelės kraštą.

     Lietuvoje automobilių aikštelėse nėra specialių vietų, rezervuotų nėščiosioms vairuotojoms ir joks teisės aktas nenustato  pareigos įrengti nėščiųjų automobiliams statyti skirtas vietas prie viešųjų pastatų: sveikatos priežiūros įstaigų, „Sodros“ teritorinių skyrių, prekybos ir pramogų centrų bei kt. Kai kuriose užsienio šalyse didžiųjų prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse dalis vietų yra pažymėtos specialiais ženklais, kitose šalyse, „pagal nutylėjimą“, nėščiosioms ir su mažamečiais vaikais atvažiavusiems tėvams leidžiama  pasistatyti  automobilius neįgaliesiems skirtose vietose.

     Iniciatyvų įrengti nėščiųjų automobiliams skirtas statymo vietas Lietuvoje buvo ne viena įvairių institucijų lygmenyje, tačiau konkrečių realių sprendimų šiuo klausimu taip ir nebuvo priimta:

      2007 metais Seimo narys Vytautas Bogušis kreipėsi į ministrą pirmininką ir susisiekimo ministrą su pasiūlymu sukurti specialų kelio ženklą ir kelio ženklinimą bei transporto priemonės skiriamąjį ženklą, kuris palengvintų automobilio statymą besilaukiančiosioms moterims bei tėvams, auginantiems vaikus iki trejų metų.
Skiriamuoju ženklu buvo siūlomas specialus lipdukas, klijuojamas ant automobilio priekinio ir galinio stiklo su galiojimo terminu. Terminą siūlyta nustatyti dviem būdais: pagal pažymą iš gydymo įstaigos apie nėštumą (likusios savaitės iki gimdymo, pridedant trejus metus) arba pagal vaiko gimimo liudijimą (iki kol jam sueis treji). 

      2007 metais Kauno miesto tarybos narys Kęstutis Mikėnas pateikė alternatyvų siūlymą – leisti nėščiosioms ir vaikus iki trejų metų auginančioms motinoms statyti automobilius neįgaliųjų ženklu pažymėtose vietose, pakeičiant atitinkamus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo punktus. Kęstučio Mikėno teigimu, neįgaliųjų transporto priemonėms skirtos vietos yra arčiausiai prie įeigų į prekybos bei paslaugų centrus ir dažniausiai būna laisvos.  Kęstutis Mikėnas siūlė prekybos centrams pagaminti naują, nėščią moterį simbolizuojantį paveikslėlį.

      Užpernai rudenį LR Susisiekimo  ministerijoje sudaryta darbo grupė buvo linkusi nėščiųjų automobilių statymo problemas atiduoti į suinteresuotų pilietinių iniciatyvų arba verslininkų rankas - t.y.  patiems susikurti ir rekomendacinio pobūdžio ženklą, ir įsirengti vietas aikštelėse.  Bet juk  turėtų būti ir valstybės pozicija, jei jau deklaruojame, kad siekiame kurti motinystei ir šeimai palankią aplinką, gerinti ir pritaikyti infrastruktūrą.

A.Zuokienės pasiūlymai bei klausimai Aplinkos bei Susisiekimo ministrams

Aplinkos ministro atsakymas:

 

     Pasiūlyta būsimoms mamoms skirti dalį neįgaliesiems dabar skirtų vietų

      Parlamentarė A. Zuokienė pasiūlė keisti 124  ATPK straipsnį ir sudaryti galimybę neįgaliesiems skirtose vietose leisti statyti automobilius ir kitiems asmenims, kuriems gali būti sunkiau įlipti ir išlipti iš automobilio, judėti bei saugiai jaustis – tai yra kūdikių besilaukiančioms moterims.  Nei vienų, nei kitų interesai nebus pažeisti, nes pernai (2010 06 13)  pasikeitė skiriamojo ženklo “Neįgalusis” naudojimo tvarka, ir neįgaliųjų, galinčių naudotis minėtomis vietomis, skaičius ženkliai sumažėjo. Įrengtų stovėjimo vietų kiekis liko toks pats, tad leidus šiose atsilaisvinusiose vietose tranporto priemones statyti nėščiosioms, nenuskriaustume neįgaliųjų, o laimėtų visi: tiek būsimos mamos, tiek valstybė, kuriai neprireiks papildomų biudžeto lėšų atskirų vietų nėščiųjų automobiliams statyti įrengimui.

 

     Neprireiktų ir specialių kurios nors institucijos išduodamų pažymėjimų ar lipdukų, nes įrodantis dokumentas, jog transporto priemonės vairuotoja yra nėščioji, galėtų būti sveikatos priežiūros įstaigos kiekvienai būsimai mamai išduodama nėščiosios kortelė (forma Nr. 113/a). Pakaktų, kad minėtąją kortelę nėščiosios turėtų su savimi ir reikalui esant policijos pareigūnui ją pateiktų. 

2011 03 04 pateiktas LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 1241 str. pakeitimo įstatymo projektas:

    

     Apklausa

   36 proc. dalyvavusių liepos mėnesio Netylek.lt apklausoje – „Ar reikalingos specialios automobilių statymo vietos nėščiosioms?“ - atsakė: „Taip, tai palengvintų automobilio statymą būsimom mamom“, 41 proc. mano,  kad specialios automobilių statymo vietos reikalingos ne tik būsimoms mamoms, bet ir tėvams, auginantiems vaikus iki 3 m. taip pat.

 

      Rezervuota mamoms    

     Praėjusių metų rudenį buvo pradėtas įgyvendinti „Autoledi.lt“ inicijuotas projektas  „Rezervuota mamoms“ vieno sostinės prekybos centro požeminėje stovėjimo aikštelėje buvo įrengtos pirmosios 32 specialios vietos vairuojančių mamų ir nėščiųjų automobiliams. Skiriamaisiais ženklais pažymėtos vietos buvo parinktos arčiau įėjimų numatant, kad tai bus ne tik patogiau, bet ir saugiau įlipti bei išlipti su mažamečiais vaikais.
 
     Autoledi.lt“ užsakymu rugsėjo mėn. atliktoje apklausoje internete dalyvavo 22740 įvairaus amžiaus moterų iš visos Lietuvos. Net 75 proc. moterų apklausos metu pritarė, kad automobilių stovėjimo aikštelėse būtų įrengtos specialios vietos vairuojančioms mamoms ir nėščiosioms. Beveik 60 proc. apklaustųjų pagrindine to priežastimi laiko patogumą su mažamečiais vaikais. 

     Projekto „Rezervuota mamoms“ iniciatoriai, atlikę pirmuosius stebėjimus,  Netylek.lt pasakojo, jog vis dėlto šios mamoms rezervuotos vietos neretai buvo užstatomos vairuotojų, atvykusių be vaikų,  5 ženklai  buvo nuplėšti,  vairuotojams dar labai trūksta sąmoningumo, švietimo ir   neužtenka tik pakabinti specialiuosius ženklus.

 

      2011 m. gegužės mėnesį, vienam iš didžiųjų prekybos tinklų   tradiciškai paskelbus gegužę - šeimos mėnesiu,  prie pat kai kurių didžiųjų prekybos centrų įėjimų  atsirado  ir specialios automobilių statymo vietos šeimoms su vaikais, pažymėtos ne tik horizontaliuoju ženklinimu, bet ir specialiais ženklais - "Šeimos vieta".

 

      Drauge pasiūlyta ir  numatyti administracinę atsakomybę už neteisėtą skiriamojo ženklo „Neįgalusis“ panaudojimą    

      „Aš juk trumpam!“, „Nepastebėjau ženklo...“, „Nebuvo laisvų vietų“, - paprastai tarsteli sugėdinti automobilių vairuotojai, užėmę neįgaliųjų automobiliams skirtas stovėjimo vietas aikštelėse. Judėjimo negalią turintiems žmonėms arčiausiai įėjimų skirtos vietos automobiliui statyti, atvykus į gydymo įstaigą, prekybos centrą ar kitą įstaigą yra būtinas poreikis ir tam tikras savarankiškumo garantas, o ne jokia privilegija!

      Tačiau savo transportui skirtas stovėjimo vietas jie labai dažnai randa užimtas negalios neturinčių asmenų automobilių, arba turinčių negalią, kuri jiems netrukdo judėti, o žmogui, kuris „išlipti“ iš automobilio gali tik vežimėliu – neretai nėra kur sustoti, nepaliekama pakankamai vietos išlipti/įlipti. Vairuotojai „pamiršta“ Kelių eismo taisyklę - greta skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ pažymėtų automobilių savąjį privaloma pastatyti taip, kad netrukdytų įlipti (išlipti) neįgaliesiems.

      Dar blogiau – kai visiškai sveiki asmenys, ant automobilio užsiklijuoja lipduką „Neįgalusis", ir įžūliai stato automobilius ne tik neįgaliesiems skirtose vietose, bet ir ten, kur pagal Kelių eismo taisykles stovėti ar sustoti draudžiama, tikėdamiesi, kad Policija nepatikrins ir nepareikalaus neįgalumą liudijančio dokumento.

     Parlamentarė A.Zuokienė pasiūlė numatyti didesnę atsakomybę už neteisėtą skiriamojo ženklo „Neįgalusis“ panaudojimą.   Praktikoje yra nemažai  atvejų, kai vairuotojai neteisėtai naudoja skiriamąjį ženklą „Neįgalusis“ ir stato transporto priemones neįgaliesiems skirtose vietose arba nesilaiko tų kelio ženklų (pvz.: “Eismas draudžiamas”, “Stovėti draudžiama” ir kt.) reikalavimų, kurie neprivalomi tik ženklu „Neįgalusis“ pažymėtų transporto priemonių vairuotojams.

      Šiuo metu numatytas baudos dydis yra neproporcingai mažas, palyginus su straipsnyje numatytais pažeidimais. Kad bauda išties atliktų savo  prevencinį vaidmenį, Seimo narė A.Zuokienė pasiūlė  padidinti atsakomybę už straipsnyje numatytus pažeidimus: neteisėtai skiriamąjį ženklą  „Neįgalusis“ naudojusį vairuotoją bausti nuo vieno šimto iki trijų šimtų litų bauda.

 

2011 03 04 pateiktas LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 1241 str. pakeitimo įstatymo projektas:

 

Mano žiniomis, iniciatyvų įrengti nėščiųjų automobiliams skirtas statymo vietas Lietuvoje buvo ne viena įvairių institucijų lygmenyje, tačiau konkrečių realių sprendimų šiuo klausimu taip ir nebuvo priimta. Užpernai Susisiekimo  ministerijoje sudaryta darbo grupė buvo linkusi nėščiųjų automobilių statymo problemas atiduoti į pilietinių iniciatyvų arba verslininkų rankas -  patiems susikurti rekomendacinio pobūdžio ženklą, įsirengti vietas aikštelėse.  Manau, kad negalima to užkrauti verslui - turi būti ir valstybės pozicija, jei deklaruojame, kad siekiame kurti motinystei ir šeimai palankią aplinką, gerinti ir pritaikyti infrastruktūrą“, - sako Seimo narė Agnė Zuokienė.

2011 03 04 pateiktas LR Administracinių teisės pažeidimų kodekso 1241 str. pakeitimo įstatymo projektas

A.Zuokienės pasiūlymai bei klausimai Aplinkos bei Susisiekimo ministrams

Aplinkos ministro atsakymas: