Nors anksčiau verslo sferoje dominavo vyrai, šiandien padėtis pamažu keičiasi. Pasaulyje vis daugiau moterų skinasi kelią klaidžiose verslo džiunglėse. O kaip yra Lietuvoje? Ar mūsų šalyje daugėja verslių moterų gretos? Kokios programos yra vykdomos, kad padėtų skatinti moterų verslumą?

  Moterų verslininkių skaičiaus per paskutinį dešimtmetį išaugo, tačiau palyginus su verslininkais vyrais tiek Europoje, tiek Lietuvoje, jų skaičius išlieka nedidelis. Remiantis statistika: vidutinis vyrų ir moterų naujai įsteigtų įmonių santykis Europos Sąjungos šalyse yra apytikriai 70% ir 30%.Lietuvos statistikos departamento duomenimis, smulkaus ir vidutinio dydžio įmonių vadovės moterys sudaro apie 30 proc.

  Šiuolaikinės moters apmokamas darbas dažnai dar yra laikomas papildoma veikla, o jos pagrindinė energija, kaip manoma, turi būti investuota į  šeimos židinio kurstymą. Tad, plėtodamos savo verslą, moterys istoriškai užėmė ir kartais vis dar tebeužima žemesnes pozicijas, kurios nėra tiek vertinamos ir pripažįstamos kaip vyriškosios verslininkų pozicijos.

  Vyraujantys stereotipai formuoja įspūdį, kad moters pasiekimus profesinėje srityje riboja jų menki fiziniai, emociniai ir taktiniai gebėjimai, taip pat mažas verslo organizavimo normų išmanymas, verslo kultūros lygis ir kt..

  Europos Sąjungos šalys, pripažindamos moterų verslo skatinimo svarbą, pastaraisiais metais įgyvendino įvairias iniciatyvas šioje srityje. Lietuvoje viena iš verslumo skatinimo iniciatyvų yra LR vyriausybės remiama paslaugų verslui įstaigų tinklo plėtra. Šį tinklą sudaro verslo informacijos centrai ir verslo inkubatoriai. Moterų verslumą skatina nevyriausybinės organizacijos, pvz., moterų informacijos centrai.

   Vienas iš tokių sėkmingų projektų, skirtų verslioms moterims: „Darom verslą“  kurį  ne vienerius metus rengia Moterų informacijos centras. 2008 m - vienas sėkmingiausių  projektų „Darom verslą 2009”. Šio projekto organizatorės rengė mokymus 10-tyje Lietuvos rajonų: Druskininkų, Jonavos, Skuodo, Pasvalio, Rokiškio, Marijampolės, Jurbarko, Mažeikių, Visagino ir Šalčininkų.
        Šie mokymai skatina moterų integraciją į darbo rinką ar nuosavo verslo kūrimą  Dalyvės įgyja trūkstamų žinių bei praktinių patarimų, kuriuos įgyvendinti  joms padeda tarpininkai konsultantai, lektoriai bei ekspertai. 

„Kaip pradėti savo verslą“ –  internetinė verslumo mokykla

  Lietuvos darbo birža ir „Langas į ateitį“ organizuoja nemokamus internetinius kursus „Kaip pradėti savo verslą“. Šis nuotolinis mokymo kursas yra nemokamas bei  skirtas ketinantiems pradėti savo verslą Lietuvoje. Asmenims, kurie planuoja pradėti savo verslą, ši  internetinė programa gali tapti atspirties tašku.  Šis kursas  taip pat siūlomas darbo ieškantiems ir kitiems versliems žmonėms.

  Internete pateiktas verslumo kursas -  patogus būdas mokytis tuo metu ir tokiu tempu, kaip patogu norinčiajam/-ai išmokti verslo subtilybių. Mokymo medžiagoje galima sužinoti apie smulkiojo verslo rūšis, mokesčių,  finansinės paramos rūšis bei galimą pagalbą iš įvairių finansinių institucijų, išmokti parengti verslo planą ar užregistruoti pasirinktą verslą ir pan.. Besimokantieji taip pat turi galimybę gauti atsakymus į rūpimus klausimus, bendraudami su verslo konsultantais telefonu.

  Įgyti gebėjimai  turėtų padėti tiek vyrams tiek moterims, besiruošiantiems tapti verslininkais.

Daugiau informacijos: http://www.socmin.lt/index.php?318959597

Mikrokreditai mažoms įmonėms

  Prieš metus pradėti teikti mikrokreditai iš Verslumo skatinimo fondo Tai vienintelis Lietuvoje veikiantis finansinės inžinerijos instrumentas, kuris orientuotas į ketinančius/ -ias pradėti verslą ir iki 1 metų veikiančius verslininkus/ -es, mažas ar labai mažas įmones.  

  Šios verslumo skatinimo priemonės paskirtis – skatinti verslumą, savarankišką užimtumą ir naujų darbo vietų kūrimą. Taip siekiama sudaryti sąlygas labai mažoms ir mažoms įmonėms bei fiziniams asmenims pradėti savo verslą, o socialinėms įmonėms – plėtoti esamą. Taip pat prisidėti prie nedarbo mažinimo, sudarant palankesnes kreditavimo sąlygas ir finansavimo prieinamumą pradedantiems savo verslą bedarbiams, neįgaliesiems, jaunimui iki 29 m., vyresniems nei 50 metų

  Lietuvos centrinė kredito unija organizuoja nemokamus mokymus ir teikia paskolų gavėjams mikrokreditus iki 86 tūkstančių litų.

Dėl labai mažų paskolų galima kreiptis į Lietuvos centrinę kredito uniją <http://www.lku.lt/kredito-unijos-paslaugos/paskolos/mikrokreditavimo-projektas---dazniausiai-uzduodami-klausimai.html> , tel.: (+370 37) 200 454, (+370 37) 719816, (+370 37) 200584, nemokamu tel. 8 80011211, el. paštas: lcku@lku.lt <mailto:lcku@lku.lt> , internetinė svetainė www.lku.lt.

Didžioji dauguma verslo priežiūros tarnybų įsipareigojo pirmamečius verslininkus pirmiausia konsultuoti, o ne bausti

    Nuo šių metų gruodžio 1 dienos nedidelių viešojo maitinimo įstaigų, nedidelių mažmeninės prekybos vietų, kirpyklų ar grožio salonų tikrinimui  pradėti  naudoti kontroliniai klausimynai, kurie padės verslininkui /- ei  suprasti, kokių svarbiausių reikalavimų reikia laikytis. Kontrolinis klausimynas – tai verslo priežiūrą atliekančios institucijos dokumentas, sudarytas iš kontrolinių klausimų, leidžiančių patikrinti, ar tam tikroje srityje laikomasi svarbiausių teisės aktų reikalavimų.

  Prie 9 didžiausių verslo priežiūrą atliekančių institucijų, kurios rugsėjo viduryje pasirašė deklaraciją dėl pirmųjų verslo metų, prisijungė dar 34 verslo priežiūros tarnybos ir įsipareigojo pirmaisiais įmonės metais aktyviai  teikti konsultacijas bei pagalbą, padedant laikytis teisės aktų, o ne skubėti skirti baudas. Siekį kurti verslui draugiškesnę aplinką deklaravo didžioji dauguma – 43 tarnybos iš beveik šešių dešimčių Lietuvoje veikiančių verslo priežiūros institucijų. Deklaraciją pasirašė visos pagrindinės verslo kontrolės įstaigos.

Daugiau informacijos -  prisegtame pranešime spaudai.  

Europoje pradėti veiklą verslininkėms padės mentorės  

  Neseniai Europos Komisija įsteigė naują Europos mentorių tinklą, kurio tikslas – dalijantis žiniomis ir praktine patirtimi skatinti moterų verslumą. Kad tokių moterų atsirastų daugiau, kurį laiką sėkmingai dirbančios verslininkės padės prieš 2–4 metus naują įmonę įsteigusioms moterims. Mentorės šioms naujoms verslininkėms teiks konkrečių patarimų, kaip tvarkyti verslą ir plėsti įmones šiuo svarbiu ankstyvuoju verslo etapu, padės ugdyti būtinus socialinius įgūdžius ir jas mokys. Šiam tinklui priklausys 17 Europos šalių, jo veikloje dalyvaus 170 mentorių. Tačiau Lietuva šiam tinklui dar nepriklauso.

 Informacija:http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/promoting-entrepreneurship/women/index_en.htm

   Verslumo skatinimo fondas, kuriam lėšos skirtos iš Europos socialinio fondo, suteikia galimybę labai mažoms, mažoms įmonėms ir fiziniams asmenims palankiomis sąlygomis pradėti ar plėtoti naują verslą, dalyvauti verslo pagrindų mokymuose.

Plačiau  http://www.socmin.lt/index.php?-1950056789.