Valstybė kompensuoja šimtus vaistų rūšių, tačiau ligų ir jas gydančių vaistų yra žymiai daugiau. Dažniausiai tokiems vaistams, kurių nėra kompensuojamųjų sąraše, per mėnesį reikia išleisti dideles pinigų sumas. Ką tada daryti paprastam žmogui – nusipirkti maisto ar vaistų? O juk, sumokėjęs mokesčius valstybei, tikiesi, kad tavimi bus tinkamai pasirūpinta ir prireikus vaistų, jie bus bent iš dalies kompensuojami.

Nekompensuojami vaistai kainuoja daug... 

  Tokioje situacijoje atsidūrė ir Ona (vardas pakeistas), kuri serga sunkia sarkoidozės forma. Moteris kiekvieną mėnesį vaistams ir papildams, kurie nėra įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, tačiau kurie yra būtini stabiliai jos būklei palaikyti, turi sumokėti daugiau nei po 200 litų iš savo ir taip nedidelių pajamų. Tokie pinigai mažai uždirbantiems ar nedideles pašalpas gaunantiems asmenims yra labai dideli, todėl Ona, kuri visą gyvenimą sąžiningai mokėjo mokesčius valstybei, yra labai nusivylusi sveikatos apsaugos sistema, kuri neremia jos ligos gydymo.

  Agnė Zuokienė, kuri niekada nelieka abejinga žmonių problemoms, ypatingai jei jos susijusios su sveikata, sulaukusi sunkia sarkoidozės forma sergančios moters kreipimosi, pradėjo aktyviai domėtis šios ligos gydymo galimybėmis ir medikamentiniu gydymu Lietuvoje.

Kas yra sarkoidozė?

  Sarkoidozė yra nežinomos kilmės klastinga lėtinė plaučių ir kitų organų liga. Nors dažniausiai šios ligos gydymo eiga būna nesunki ar vidutinio sunkumo, tačiau maždaug 5 proc. ligonių sarkoidozės eiga yra sunki, nes ji nuolatos progresuoja, lemia žmogaus daugelio organų (plaučių, odos, akių ir kt.) veiklos sutrikimus.

  Kadangi ligos priežastis nežinoma, todėl nesant etiotropinio, t.y. tiesioginio ligos priežasties, gydymo, veikiama tik simptomiškai, siekiant palengvinti sergančio paciento būklę. Ši liga paveikia daugelio žmogaus organų veiklą, todėl šios ligos gydymui labai reikalingi įvairūs vitaminai ir maisto papildai, palaikantys  regėjimą, skrandžio veiklą ir kitų organų tinkamą funkcionavimą.

Medikamentai, kurie yra kompensuojami

  Parlamentarei, pasikonsultavus su medikais, paaiškėjo, kad sarkoidozė nėra itin reta liga. Vien tik Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centre kasmet diagnozuojama virš 100 naujų šios ligos atvejų. Todėl Seimo narė kreipėsi į Valstybines ligonių kasas (toliau - VLK) su prašymu suteikti informacijos, kokie vaistai yra kompensuojami sergantiems sarkoidoze pacientams.

  VLK specialistai informavo, kad yra trys vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimo būdai, t.y. kompensavimas pagal Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą ir Kompensuojamų vaistų sąrašą, iš Centralizuotai perkamų vaistų bei kompensavimas retų ligų ir būklių atvejais. Paaiškėjo, kad vaistai nuo sarkoidozės nėra įtraukti nei į Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašą, nei į Centralizuotai perkamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą. Kadangi, VLK specialistų teigimu, sarkiodozė nelaikoma reta liga, todėl šios ligos vaistai nekompensuojami ir iš retoms ligoms skirtų lėšų. Į kompensuojamųjų vaistų sąrašą yra įtrauktas vienintelis šiai ligai gydyti skirtas vaistas – prednizolonas.

  Papildomai A.Zuokienė kreipėsi ir į Sveikatos apsaugos ministeriją (toliau - SAM) su prašymu pakomentuoti, ar yra kokių būdų padėti Onai ir kitiems sarkoidoze sergantiems žmonėms. SAM specialistai informavo, kad gydytojų teigimu, apie 15-20 proc. visų sergančiųjų lėtinės formos sarkoidoze tikslinga gydyti vaistu prednizolonu, kuris yra kompensuojamųjų vaistų sąraše, arba metylprednizolonu, kuris kompensuojamas tik kaip išorinio vartojimo formos vaistas. Metylprenizolono tabletės ar injekcijos galėtų būti kompensuojamos, jeigu pacientą gydantis gydytojas pagrįstų šių vaistų tikslingumą išsamia ligos gydymo prognoze. Tačiau šiais vaistais gydyti yra tikslinga tik penktadalį pacientų, o kaip likę keturi penktadaliai pacientų, kurie turi mokėti pilną kainą už kitokius vaistus ar maisto papildus, skirtus šiai ligai gydyti.

  Apmaudu, tačiau vitaminų ir maisto papildų, reikalingų sarkoidozės gydymui, įsigijimo išlaidos nekompensuojamos, nes, pasak SAM specialistų, nėra jokių oficialių šaltinių, kuriuose būtų pateikiama išsami informacija apie įrodytą vitaminų ir maisto papildų terapinį poveikį.

Taigi... 

  Belieka konstatuoti, kad kompensuoti pilnai ar iš dalies visų vaistų nuo visų ligų valstybė finansiškai nepajėgi, tačiau konkrečia liga sergančiam asmeniui nuo to nei kiek nelengviau. Iš tiesų labai skaudu ir apmaudu, kai sergantis žmogus, kuris visą gyvenimą moka mokesčius valstybei, negali tikėtis valstybės paramos jam sunkiu laikotarpiu.