Žmonėms siekiant sveikiau maitintis, kelią pastoja netikslus maisto produktų ženklinimas. Įsigijęs brangesnį ir „kokybiškesnį“ (pasak gamintojo) maisto produktą, neretai pasijunti apkvailintas, nes atidžiau pastudijavęs gaminio – dažniausiai jau įsigyto – etiketę, supranti nusipirkęs tą patį, tik gražiau pavadintą, priedų ir konservantų užtaisą.

   Ar normalu, jei ant pakuotės parašyta „rinktinis“, „aukščiausios rūšies“, „išskirtinės kokybės“, o iš tiesų taip nėra? Tokių ir panašių klausimų uždavė Netylėk.lt skaitytojai.

  Pateikę keletą konkrečių ir abejonių keliančių maisto produktų ženklinimo pavyzdžių, kreipėmės į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT).

 Griebiam jautį už ragų, arba konkretūs klaidinimo atvejai 

Desertinių varškės sūrelių pakuotė, kurioje yra 4 vnt. glaistytų varškės sūrelių „Pasaka“ („Pieno žvaigždės“)

 

 

  Paėmus pakuotę į rankas iš karto kyla klausimas, ar produktas gali būti pakuojamas taip, kad ant išorinės pakuotės nesimatytų produktų sudėties aprašymo (ant vidinės pakuotės sudėtis pažymėta, tačiau per išorinę pakuotę žymėjimo nesimato). Ar vartotojas, norėdamas susipažinti su gaminio sudėtimi, gali išpakuoti išorinę pakuotę, jei tai įmanoma padaryti nepažeidžiant išorinės pakuotės, ir vėl supakuoti, jei jo netenkino produkto sudėtis (plastikinė pakuotė atsiklijuoja ir užsiklijuoja)?

  Vaikų veidukais „aplipdyta“ keturių sūrelių pakuotė lyg nurodo į aukštą, vaikams pritaikytą gaminio kokybę, tačiau viename iš rinkinio sūrelių (sūrelis su saldainiais) yra maisto priedas E420 – sorbitolio sirupas, kuris nėra rekomenduojamas mažiems vaikams.

  Kyla natūralus klausimas, ar gali vaikams skirtuose gaminiuose būti šio maisto priedo? Ar dėl tokio prekės apipavidalinimo nėra klaidinami vartotojai?

  VMVT atsakymas labai dviprasmiškas, nes tvirtinama, kad ant išorinės pakuotės turi būti pateikta informacija apie kiekvieno sūrelio sudėtį. Tačiau... šie desertiniai varškės sūreliai nėra priskirti specialiajam maistui, todėl nėra galimybės riboti maisto priedo E420 naudojimo sūrelių gamybai.

  Tad, jei, kaip nurodo institucija, vartotojas neturi teisės ardyti pakuotės, kaip sužinoti, ką rasi gražioje, vaikučiais padabintoje, bet, pasirodo, ne vaikams skirtoje, pakuotėje?

 Silkė „Rinktinė silkė skandinaviška“ (PĮ „Desė“)

 

  Ant gaminio pakuotės yra rašoma, kad silkė pagamintaiš aukščiausios rūšies rinktinės riebios silkės. Ant pakuotės pavaizduoti simboliai (tarsi medaliai), ant kurių parašyta „žuvies ekspertai“, „kokybės garantas“.

  Kadangi Lietuvoje patvirtintas tik mėsos aukščiausios rūšies standartas, ar teisėtai minėto produkto gamintojas naudoja išskirtinumą žyminčius užrašus ir simbolius? Kadangi produkto sudėtyje yra natrio benzonato, kuris įvairiuose šaltiniuose nurodytas kaip vengtinas maisto priedas, ar vartotojai nėra klaidinimai dėl prekės išskirtinumo ir kokybės?

  Išnagrinėjusi silkės ženklinimą, VMVT pateikė išvadą, kad teiginys „iš aukščiausios rūšies rinktinės riebios silkės“ klaidina vartotoją, kadangi visos silkės priskiriamos riebioms žuvims ir neskirstomos pagal rūšis. Pripažįstama, kad PĮ „Desė“ galbūt pažeidžia nustatytus reikalavimus dėl vartotojo klaidinimo. Tačiau pabrėžiama, kad įmonė, vykdydama savikontrolę, atlieka laboratorinius tyrimus ir kitus veiksmus dėl maisto produktų saugos ir kokybės užtikrinimo ir tai patvirtina ženklu „kokybės garantas“, o ženklas „žuvies ekspertai“ yra įmonės patentuotas prekės ženklas.

  Išlieka klausimas, ar „kokybės garantas“ nėra vartotoją klaidinanti frazė, nurodanti į „žuvies ekspertų“ atrinktą tariamą „aukščiausios rūšies“ silkę? Kaip neapsigauti?

 Aukščiausios rūšies virtos dešrelės vaikams „Bebe“ su kalciu („Klaipėdos mėsinė“)

 

 

  Kadangi kalcio produkte yra labai mažai (norint pasiekti rekomenduojamą dienos normą suaugusiam žmogui tektų suvalgyti 60 dešrelių, o vaikams – 30 dešrelių per dieną), kyla klausimas, ar produkto žymėjimas atitinka turinį, neklaidina ir nepažeidžia vartotojų lūkesčių įsigyti daug kalcio turintį produktą (palyginimui „Žemaitijos pieno“ „Pik Nik“ plėšomų sūrio lazdelių ženklinimas, kuris skelbia apie kalcio kiekį: 100 g. sūrio yra 82,5 proc. rekomenduojamos kalcio paros normos)?

  VMVT vienareikšmiškai pripažįsta, kad šis produkto pavadinimas klaidina vartotoją, nes kalcio kiekis produkte yra nereikšmingas. Remiantis reglamentais nurodoma, kad nusprendžiant, kas sudaro reikšmingą kiekį, orientuojamasi į 15 proc. nurodytos rekomenduojamos paros suvartojimo normos 100 g arba 100 ml produkto arba pakuotėje, jei joje yra tik viena porcija.

  Taigi pavadinimas „su kalciu“ klaidina ir apgauna vartotoją, nurodydamas nesamas „gėrybes“, kurias gausime suvalgę dešrelę.

 Pjaustyta šaltai rūkyta dešra „Pasagėlė“, pažymėta „Meat expert“, „Premium quality“ žymenimis („Agrovet“)

 

 

  Atsivertę įmonės tinklalapį susiduriame su užrašu: „Mums svarbu, ką valgo mėsos gaminių vartotojas“. Tačiau gaminio pakuotės užrašai, vartotojui komunikuojantys apie aukštą mėsos kokybę: „mėsos ekspertas“, „aukščiausia kokybė“ (angl. „Premium quality“), vartotojui sukelia klausimų ir pasvarstymų.

  Lietuvoje galioja nacionalinis „aukščiausios rūšies“ mėsos standartas, numatantis aukščiausius reikalavimus ir sąlygas. Kadangi iš tikrųjų, kaip nurodyta produkto ženklinimo lapelyje, gaminys tėra pirmos rūšies, minėti pakuotės užrašai gali klaidinti vartotojus.

  VMVT uždavėme konkrečius klausimus: Kokių kontrolės priemonių numatoma imtis dėl gamintojo naudojamo ženklinimo? Ar nėra tikslinga teisės aktais, rekomendacijomis su pavyzdžiais ir išaiškinimais atkreipti gamintojų dėmesį į „atidesnį“ ženklinimą bei atsakomybę už vartotojų lūkesčių pažeidimą klaidinant netinkamu ženklinimu?

  Atsakymas buvo vienareikšmiškas: I rūšies šaltai rūkytos dešros „Pasagėlė“ ženklinimo etiketė, kurioje vartojami žodžiai „Premium quality“, neatitinka Lietuvos standarto reikalavimų ir gali suklaidinti vartotojus renkantis aukščiausios rūšies mėsos gaminius.

„Pieninio šokolado rutuliukai“ (pagaminta Jungtinėje Karalystėje, pardavėjas „MSF Lithuania“)

 

  Vartotojui susidūrus su importuotais maisto produktais, dažnai kyla klausimas, ar ženklinimas atitinka Lietuvoje nustatytus reikalavimus. Ant šokoladinių rutuliukų pakuotės nurodyta, kad produktas pagamintas iš aukščiausios rūšies britiško pieninio šokolado.

  Paprašėme VMVT nurodyti, ar nesant nacionalinio aukščiausios rūšies šokolado standarto ir nenurodant, ką konkrečiai reiškia aukščiausia britiško šokolado klasė, nebuvo pažeisti ženklinimo reikalavimai bei klaidinamas vartotojas. Iškeltas natūraliai po to kylantis klausimas, kokie yra reikalavimai ženklinant žyma „aukščiausia kasė/rūšis“ ar pan., jei reikalavimus tos rūšies aukščiausios kokybės produktams nustato ne nacionalinė teisė, pvz.: Didžiojoje Britanijoje galiojanti šokolado kokybės skirstymo standartų sistema.

  Kaip nurodo VMVT, šokolado produktai turi būti ženklinami vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintais šokolado produktų kokybės reikalavimais, kurie nustato privalomuosius Lietuvoje parduodamų vietinės gamybos ir importuotų kakavos ir šokolado produktų kokybės, sudėties ir ženklinimo reikalavimus. Juose šokolado produktai nėra skirstomi į klases ir rūšis. Todėl ženklinimo etiketėje vartojamas teiginys „pagaminta iš išskirtinio, aukščiausios rūšies britiško pieninio šokolado“ galbūt klaidina vartotoją.

Kada nebeklaidins?

  VMVT patikino, kad informacija apie konkrečius ar galimus maisto produktų ženklinimo pažeidimus perduota pagal kompetenciją nagrinėti VMVT teritoriniams padaliniams (pagal gamintojų ar platintojų registracijos vietas). Belieka laukti.

  Institucija skelbia, kad informaciją vartotojams apie maisto produktų ženklinimą, ženklinimo pažeidimus, nuobaudas, skiriamas gamintojams, galima rasti VMVT interneto svetainėje, o informacija apie ženklinimo reikalavimus teikiama raštu, el. paštu, telefonu.

  Tačiau iškyla natūralus klausimas, kodėl vėl ir vėl parduotuvių lentynose tenka rasti iškalbingais šūkiais nusagstytas pakuotes ir it sekliams ieškoti, kas kurioje etiketėje tikra?

Papildyta 2012 03 26

Margarinas „Vilnius“, pažymėtas „aukščiausios kokybės garantijos“ ženklu

Pasidomėjome, kuo šio margarino kokybė yra išskirtinė ir kaip tai įrodyta, kad naudojamas išskirtinumą reiškiantis žymuo ir ar žymuo neklaidina vartotojų? Jei kita įmonė, gaminanti margariną, susikurtų savo kokybės ženklą, o juo būtų ženklinamas kitokios kokybės gaminys, ar vartotojai nebūtų klaidinami?

    VMVT Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atliko UAB „Vilniaus margarinas“ gamykloje patikrinimą, kurio metu gamintojas pripažino, kad teiginio „aukščiausios kokybės garantija“ negali argumentuotai pagrįsti ir teigė, kad šį teiginį pakeis, kai pasibaigs produkto senų pakuočių atsargos.

    Kyla klausimas, kaip garsi įmonė gali taip drąsiai žarstytis teiginiais, kai negali jų pagrįsti? Ko verti įmonės puslapyje parašyti teiginiai, kad „Aukščiausios kokybės prekinio vardo margarinas „Vilnius“ yra rinkos lyderis“?

Virtos pieniškos „Vaikų“ dešrelės („BIOVELA“)

    Ant gaminio pakuotės nurodyta, kad produktas yra su kalciu ir vitaminais, tačiau detaliau pastudijavus informaciją ant pakuotės matyti, kad kalcis sudaro tik 9 procentus reikalingos dienos normos, vitaminas B12 – tik 3, E – 8 proc. ir pan. Ar gaminio pakuotė neklaidina vartotojų, atsižvelgiant į tai, kad reikšmingas kalcio ar vitaminų kiekis būtų bent 15 proc. reikalingos dienos normos?

    VMVT pripažino, kad mėsos gaminio ženklinimo etiketėje nurodytas mažas vitaminų ir kalcio kiekis klaidina vartotojus, nes neatitinka galiojančių nuostatų, kuriose teigiama, kad kai maisto produktas papildomas vitaminu arba mineralu, jų kiekis turi bent jau prilygti reikšmingam kiekiui. Taip pat neatitinka išdėstytų nuostatų, kad vitaminais ir mineralais papildytų maisto produktų ženklinimas, pristatymas ir reklama neturi klaidinti vartotojų dėl tokių maistingumo privalumų, kurie atsiranda papildžius produktą šiomis medžiagomis. Higienos normos numato, kad nusprendžiant, kas sudaro reikšmingą kiekį, orientuojamasi į 15 proc. nurodytos rekomenduojamos paros suvartojimo normos 100 g arba 100 ml produkto arba vienos porcijos pakuotėje.

    Sužinojus apie klaidinimą keistai pradeda atrodyti ir ant pakuotės besipuikuojantis užrašas „Mes jus mylime“...