„Salus aegroti suprema lex esto!“ – skambiai deklaruojama, kad gydytojui kiekvieno paciento sveikata – aukščiausias įstatymas. Atlikdamas savo profesines pareigas, gydytojas privalo laikytis teisės aktų, reglamentuojančių paciento teises, gerbti pacientą bei jo teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą ir gydytoją joje. Ar visi gydytojai šiandien laikosi šių, dar iš Hipokrato laikų, atkeliavusių gydytojų profesinės etikos vertybių? Kad pasakojama besilaukiančios moters problema būtų kuo aiškesnė, turime Jums iš pradžių paaiškinti, kaip preparato anti-D imunoglobulino injekcija padeda moterims išsaugoti nešiojamą gyvybę.
Motinos įsčiose bręstantis ir augantis vaisius lygiomis dalimis gauna motinos ir tėvo genetinį palikimą. Didžioji dauguma žmonių turi rezus faktorių. Jei vaikelio laukiasi pora, kurioje ir vyrui ir moteriai nustatytas rezus neigiamas faktorius arba pora, kurioje vyras turi rezus neigiamą, o moteris rezus teigiamą – kūdikis saugus. Tačiau, jei mamai nustatytas rezus neigiamas, o tėčiui - rezus teigiamas, yra pavojus, jog kūdikis turės rezus teigiamą faktorių ir kūdikio ir mamos ląstelės nuolat kausis. Pavojus iškyla ne laukiantis pirmojo kūdikio, bet per vėlesnius nėštumus. Mat pastojusi su rezus neigiamu faktoriumi moteris gimdydama pirmą kartą ar nutraukdama pirmąjį nėštumą ar patyrusi pirmojo nėštumo persileidimą iš nešioto vaisiaus gauna eritrocitų, kuriuos mamos organizmas nuo to momento identifikuoja kaip svetimas ląsteles. Todėl kitų moters nėštumų metu, jei vaisius yra rezus teigiamas, kyla grėsmė, kad į vaisių patekę mamos imunoglobulinai naikins eritrocitus ir sukels hemolizės ligą (nuo mažakraujystės, geltos - iki kepenų, širdies, smegenų pakenkimo).
Prieš 40 metų buvo atrastas efektyvus pagalbos būdas – anti-D imunoglobulinas, kuris suleidžiamas besilaukiančiai mamai 28-32 nėštumo savaitę ir sumažina ląstelių kovos riziką iki 0,2 proc. bei nesukelia (bent jau iki šio nežinoma) jokio pašalinio poveikio. Suleistas imunoglobulinas neutralizuoja į motinos kraujotaką patekusius vaisiaus eritrocitus, kol jie dar nesuspėja sukelti motinos organizmo imuninės reakcijos ir antikūnių gamybos.
Imunoglobulinas skiriamas turinčioms rezus minusą faktorių moterims, apdraustoms privalomuoju sveikatos draudimu. Realybė tokia, jog dažna rezus minus faktorių turinti moteris ne iš pirmo karto susilaukia kūdikio, jai reikalinga speciali priežiūra, ir neretai ji renkasi priežiūrą privačioje klinikoje. Moterys turi žinoti, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei jos nėštumą prižiūrinti įstaiga nėra sudariusi sutarties su ligonių kasomis, nors ji sąžiningai mokėjo mokesčius ir jai, kaip rašoma anti-D- imunoglogulino tvarkoje, jis privalo būti nemokamai skiriamas, jei ji apdrausta privalomuoju sveikatos draudimu – susidurs su sunkumais. Anti D- imunuglobulinas jai nemokamai bus suleistas tik jos pirminės sveikatos priežiūros centre, į kurio pacientų sąrašus yra įregistruota. Šiuo metu Valstybinė ligonių kasa anti D imunoglobuliną tiekia 338 asmens sveikatos priežiūros įstaigoms.
Tačiau „Netylėk“ internetinį priimamąjį pasiekęs skundas liudija, kad sunkumų besilaukiančios moterys patiria net ir atvykusios į PSPC, kuriame yra įsiregistravusios!
Besilaukiančios moters vyras „Netylėk!“ papasakojo, jog VšĮ Lazdynų poliklinikos moterų konsultacijoje nėščia jo žmona patyrė didžiulį stresą ir tik per ašaras gavo jai priklausančią nemokamą paslaugą - Anti D- imunoglobulino injekciją. Besilaukianti moteris sulaukė ironiškų gydytojų priekaištų, kam lankosi privačioje ginekologijos klinikoje - gal neturinti kur dėti pinigų, gal valstybinės įstaigos gydytojos jai per prastos? Pasak čia dirbančių ginekologės ir akušerės, anti D- imunuglobulino dozės skirtos „savoms“ pacientėms...
Plačiau apie tai skaitykite SKUNDE (asmens duomenys neviešinami).
„Netylėk!“ iškilo daugybė klausimų:
- Ar moterys jau nebeturi teisės pasirinkti tą ginekologą, kuriuo labiausiai pasitiki?
- Ar gali būti, kad skunde minimos gydytojos jau ketverius metus dirbo nesilaikydamos LR sveikatos apsaugos ministro įsakymo? ( 2006 m. sveikatos apsaugos ministro įsakymo pakeitimas).
- Jei gydytojos žinojo, kad privalo nemokamai skirti anti-D imunoglobulino nėščiajai, kuri yra užregistruota šioje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, nors jos nėštumą ir prižiūri privati klinika, koks buvo motyvas vengti suteikti gyvybiškai svarbią medicininę pagalbą?
- Ar konkretūs gydytojo veiksmai atitiko kvalifikuoto, atidaus, dėmesingo, rūpestingo, atsargaus gydytojo profesinio elgesio standartus?
Pasidomėjome, kuriose privačiose sveikatos priežiūros įstaigose, sudariusiose sutartis su ligonių kasomis, būsimoms mamoms prireikus bus skirtas ant D imunoglobulinas?
Privačių sveikatos priežiūros įstaigų įvairiuose Lietuvos miestuose sąrašas ir kontaktai lentelėje:
Kodėl nesukaupta pakankamų preparato atsargų?
Atlikto tyrimo duomenimis, VšĮ Lazdynų poliklinika šio vaistinio preparato užsisako retai – tik kas pusmetį, todėl nesukaupė pakankamų jo atsargų ir galiausiai pristigo. Paprastai, Valstybinės ligonių kasos specialistai rekomenduoja įstaigoms, kurios naudoja nedaug anti-D imunoglobulino, užsisakyti reikiamą šio vaistinio medikamento kiekį bent trims mėnesiams. Užsakius didesnį preparato kiekį neturėtų kilti problemų, nes jo galiojimo terminas prekių pateikimo dieną yra ne trumpesnis kaip 75 proc. bendro galiojimo laikotarpio. Atsižvelgiant į tai, ir į galiojančią tvarką, jog privaloma nemokamai skirti anti-D imunoglobulino nėščiosioms, kurios yra įsiregistravusios šioje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, nors jų nėštumą ir prižiūri privačios įstaigos, Lazdynų poliklinika turėtų peržiūrėti ir iš naujo įvertinti anti-D imunoglobulino poreikį, galbūt, užsakinėti jo dažniau, nei kas pusmetį, bet mažesniais kiekiais, - taip būtų išvengta vaistinio medikamento stygiaus.
Agnė Zuokienė kreipėsi į Vilniaus Lazdynų poliklinikos direktorę, prašydama paaiškinti, ar gali būti, jog gydytoja nežinojo apie jau 4 metus galiojančią anti- D imunoglobulino skyrimo tvarką. Valstybinėse ligonių kasose ji paprašė sąrašo privačių įstaigų, kurios teikia paslaugas nėščiosioms bei yra sudariusios sutartis su Ligonių kasomis, kuriose moteriai anti-D imunoglobulinas bus suleistas nemokamai ir nereikės vien dėl šios procedūros eiti į savo polikliniką.
Valstybinės ligonių kasos direktoriaus klausiame:
VLK atsakymas:
VšĮ Lazdynų poliklinikos direktorės klausėme:
Atlikusi vidaus medicininį auditą, VšĮ Lazdynų poliklinika atsakė:
Sveikatos apsaugos ministro R.Šukio atsakymas:
Sąrašas privačių įstaigų, kurios teikia paslaugas nėščiosioms, yra sudariusios sutartis su Ligonių kasomis, ir jose anti-D imunoglobulinas bus suleistas nemokamai: