Lietuvoje susiklosčiusi nekontroliuojama situacija – nors šalyje draudžiama veisti ir dresuoti kovinių veislių šunis ir jų mišrūnus bei jais prekiauti, tačiau siūlančių tokių šunų įsigyti – pilni skelbimų portalai, o nelegaliai veisiamų ir laikomų pavojingų bei kovinių šunų grėsmingai daugėja. Tačiau bet kokie siūlymai keisti esamą padėtį susilaukia šunų augintojų pasipiktinimo.

    Parengta Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymo naujoji redakcija tarp šunų augintojų sukėlė tikras aistras. Dar svarstomo įstatymo projekte numatyta, kad Lietuvoje nebus galima laikyti ne tik kovinių šunų bei jų mišrūnų, bet ir pavojingų šunų mišrūnų. Naujoji tvarka dar labiau sugriežtins pavojingų šunų laikymą.

    Pagal 2002-aisiais patvirtintą Agresyvių šunų veislių sąrašą, koviniais šunimis Lietuvoje laikomi amerikiečių mastifai (bandogai) bei amerikiečių pitbulterjerai. Lietuvoje pavojingais pripažintos 8 šunų veislės: amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras, amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, fila brasileiro (brazilų mastifas), kangalas (turkų aviganis), Kaukazo aviganis, Pietų Rusijos aviganis. Šiuo metu pavojingais vadinamus šunis laikyti leidžiama.

    Iki šiol įstatymas numatė, kad agresyvius šunis įvežti į Lietuvą, įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti ir jais prekiauti gali tik asmenys, turintys išduotus leidimus. Laikomi koviniai šunys, kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai, turintys savivaldybės administracijos išduotą leidimą, pagal įstatymo projektą turi būti kastruoti ir negali būti toliau veisiami, įsigyjami ir parduodami.

    Tačiau šunų augintojai pasipiktinę, jie yra nepatenkinti nei dabartine tvarka, nei siūlomomis permainomis ir siekia iš viso panaikinti šiuo metu egzistuojantį agresyvių šunų sąrašą.

    Pasak Lietuvos kinologų draugijos, iki šiol buvo sudėtinga nustatyti, ar šuo, neturintis kilmės liudijimo, gali būti priskirtas agresyvių šunų sąraše esančiai veislei, ar ne, o būtent tokie šunys ir kelia daugiausia problemų. Todėl ir nebuvo vykdomas reikalavimas sterilizuoti kovinių veislių šunis, realiai niekas nedraudė jais prekiauti. Kad ir kokia gera būtų tvarka, taisyklės ir įstatymai, turi būti užtikrintas jų įgyvendinimas, priešingu atveju jie tikrai bus neveikiantys.

A. Zuokienės siūlomi griežtinimai

    Sulaukiau nemažai šunų augintojų ir jų kaimynystėje priverstų gyventi žmonių laiškų. Šunų šeimininkai dažniausiai išreiškia nuomonę, kad kaltas ne šuo, o neatsakingas šeimininkas. Štai Ponia Donata pateikė asmeninį pavyzdį, kai laiptinėje sutiktas pitbulis elgiasi visai priešingai nei agresyvus jorkšyro terjeras. Moteris pabrėžė, kad pavojingi yra ne šunys, o jų šeimininkai, tai nesusiję su veisle. Moteris siūlo daryti privalomas dresūras arba šunų psichikos egzaminus (pvz., keturkojų „Regitra“), tai būtų teisingiau tiek gyventojų, tiek gyvūnus auginančiųjų atžvilgiu.

    Taip pat parašė ir ponia Danutė, kuri vienareikšmiškai palaikė taisyklių griežtinimą. Moteris teigia, kad pikti šunys loja žmonėms lipant laiptais, kelia didelį triukšmą name gyvenantiems žmonėms. Šeimininkai šunį kelia liftu su kitais asmenimis, taip sukeldami grėsmę žmonių saugumui. Moters manymu, pavojingų šunų laikymas kelia grėsmę gyventojams, kadangi  šuo  yra vedžiojamas ir nepilnamečių asmenų, kurie vos išlaiko augintinį. Moteris, vadovaujanti vienam Kauno miesto bendruomenės centrui, teigia, kad yra ne kartą susidūrusi jau su tokiomis gyvūnų laikymo daugiabučiuose namuose problemomis, yra rašiusi prašymus policijai, seniūnijai, teikę pasiūlymus dėl  taisyklų griežtinimo, tačiau nieko nepavykę pasiekti.

    Atsižvelgusi į nekontroliuojamą situaciją ir kylančius gyventojų priekaištus, pasiūliau griežtinti esamą tvarką. Siekiant užtikrinti gyventojų saugumą įregistravau pasiūlymą dėl Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymo pakeitimo įstatymo projekto.

    Pasiūliau numatyti, kad mišrūnai gali būti nustatomi ne tik pagal vieną iš tėvų, bet ir pagal tam tikrus šuns požymius (fiziologinius bei elgsenos), kurių aprašą tvirtintų VMVT. Kovinio ar pavojingo šuns veislės įrodinėjimo naštą siūlau perkelti šuns savininkui ar laikytojui, tai skatintų skaidresnę prekybą šunimis.

    Kitas svarbus aspektas, į kurį atkreipiau dėmesį, – kovinių ir pavojingų šunų bei jų mišrūnų laikymas daugiabučiuose namuose. Juk gyventojai priversti būti arti šių gyvūnų, dėl to padidėja rizika būti užpultam ir sužalotam, patiriamas stresas ar psichologinis diskomfortas. Todėl pasiūliau uždrausti daugiabučiuose namuose laikyti kovinius ir pavojingus šunis bei jų mišrūnus.

    Projekte numatyta, kad pavojingas šuo – tai pavojingos veislės šuo, įrašytas į Pavojingų šunų veislių sąrašą, tačiau, mano nuomone, pavojingu gali būti ir bet koks šuo, priklausomai nuo jo dresavimo, laikymo sąlygų, savininko elgesio su šunimi bei kitų aplinkybių suformuotos šuns elgsenos. Kinologai taip pat pritaria nuomonei, kad šuo gali tapti pavojingu priklausomai nuo savininko elgesio su šunimi. Kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse yra numatyta šuns pripažinimo pavojingu galimybė. Tačiau Lietuvoje jokio mechanizmo, kaip visuomenę apsaugoti nuo tokių realiai pavojingų šunų, projektas nenumato. Atsižvelgdama į tai, siūlau sudaryti sąlygas suinteresuotiems asmenims (pvz. kaimynams) inicijuoti bet kokio šuns pripažinimą pavojingu. Pripažinus šunį pavojingu, turėtų būti laikomasi pavojingiems šunims taikomų apribojimų. Neatmetama, kad vėliau pavojingu tapusio šuns elgsena gali keistis, todėl reiktų numatyti ir galimybę inicijuoti pripažinimo šuns pavojingu panaikinimą. Šunų elgsenos vertinimui savivaldybės galės pasitelkti ekspertus, kurių paslaugas turės apmokėti šuns elgsenos vertinimo prašantis asmuo.

    Norisi tikėti, kad įvedus šiuos įstatymo pakeitimus žmonės ramiau gyvens ne tik savo butuose, bet ir nebijos išeiti į lauką. Nes tikriausiai kiekvienas yra susidūręs su situacija, kai siekiant išvengti akistatos su akivaizdžiai agresyviu šunimi teko pereiti į kitą gatvės pusę, eiti važiuojamąja kelio dalimi ar bristi per pusnynus. Ir ar tikrai baimę gali nuvyti šuns šeimininko žodžiai: „Nebijokite, jis dar jaunas“? O jei be antsnukio, o jei loja ir bėga artyn? Laikas iš esmės keisti situaciją.

 Kitų šalių patirtis

    Štai Danijoje nuo 2010 metų draudžiama veisti, pardavinėti, importuoti tam tikrų veislių šunis ir jų mišrūnus, Rumunijoje privaloma pateikti pažymą, kad šunys turi identifikacijos numerį yra paskiepyti, sterilizuoti ir apdrausti. Prie įėjimo į teritoriją ar butą, kuriame laikomas pavojingas arba agresyvus šuo, turi būti įspėjimo ženklas. Jungtinėje Karalystėje 1991 m. priimtame Pavojingų šunų įstatyme draudžiami šių tipų šunys: pitbulterjeras, japonų tosa, Argentinos dogas, brazilų mastifas. Pavojingi šunys skirstomi pagal tipą, o ne pagal veislę. Tai reiškia, kad teismas sprendžia, ar koks nors šuo laikomas pavojingu, atsižvelgiant į jo fizines charakteristikas ir tai, ar jis atitinka „pavojingo tipo“ aprašymą. Vokietijos įstatymuose nurodytos konkrečios veislės šunų ir jų mišrūnų, kuriuos draudžiama įvežti arba importuoti. Latvijoje pavojingų veislių sąrašo nėra, speciali komisija vertina šuns elgesį. Lenkijoje pitbulių savininkai privalo laikyti tokius šunis tvirtame aptvare ir aiškiai matomoje vietoje prikabinti įspėjimą. Airijoje 1998 m. patvirtintame Šunų kontrolės reglamente išvardyta 10 veislių šunų, kurie turi būti kontroliuojami. Portugalijoje draudžiami Stafordšyro bulterjerai, rotveileriai, Stafordšyro terjerai, brazilų mastifai, Argentinos dogai, pitbuliai. Švedijos, Suomijos, Austrijos, Bulgarijos, Estijos gyvūnų gerovės įstatymuose neužsimenama apie draudžiamų šunų veislių sąrašą.

 Šunų tipai:

 Įstatymo projekte yra siūloma įtvirtinti tokius šunų tipus:

 kovinis šuo – kovoms išvestos veislės šuo, įrašytas į Kovinių šunų veislių sąrašą, kurį tvirtina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius;

kovinio šuns mišrūnas – negrynaveislis šuo, kurio bent vienas iš tėvų yra kovinis šuo;

pavojingas šuo – pavojingos veislės šuo, įrašytas į Pavojingų šunų veislių sąrašą, kurį tvirtina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius;

pavojingo šuns mišrūnas – negrynaveislis šuo, kurio bent vienas iš tėvų yra pavojingas šuo.